Polska

Mazury po sezonie: czy warto zamieszkać tu na stałe?

Co przyciąga turystów na Mazury? Niepowtarzalne atrakcje przyrodnicze oraz różnorodne możliwości spędzenia wolnego czasu. Piękno regionu zachwyca do tego stopnia, że część z nich decyduje się zostać tu na stałe. Czy warto pójść w ich ślady? Przekonaj się, dlaczego może być to znakomity pomysł.

Unikalne w skali kraju walory przyrodnicze

Mazury słyną przede wszystkim z dziewiczej przyrody, wielkich jezior oraz urozmaiconej rzeźby terenu. Wspaniałe krajobrazy wynikają z dużej ilości terenów zielonych: lasy pokrywają niemal 30 proc. powierzchni województwa warmińsko-mazurskiego. Region oferuje także:

  • 111 rezerwatów przyrody,
  • 8 parków krajobrazowych,
  • 71 obszarów chronionego krajobrazu,
  • 10 specjalnych obszarów ochrony siedlisk Natura 2000,
  • 16 obszarów specjalnej ochrony ptaków Natura 2000,
  • 15 zespołów przyrodniczo-krajobrazowych.

Tereny cenne pod względem przyrodniczym zajmują ok. 46 proc. województwa. Dochodzą do tego pomniki przyrody i oczywiście Kraina Wielkich Jezior Mazurskich ze szlakiem wodnym o długości 111 km w linii prostej.

Atrakcje o każdej porze roku

Wyjątkowość mazurskiej natury można obserwować o każdej porze roku. W sezonie letnim przyjeżdżają tu tłumnie turyści spragnieni wypoczynku na łonie natury. Nie brakuje wśród nich żeglarzy, korzystających z doskonałej infrastruktury i szlaków wodnych.

Co można robić w pozostałe miesiące? Wiosną i jesienią warto postawić na zwiedzanie. Liczne szlaki piesze oraz rowerowe przypadną do gustu miłośnikom aktywności na świeżym powietrzu. Osoby, które uwielbiają zwiedzać zabytki, mogą z kolei liczyć na całe bogactwo miejsc o znaczeniu historycznym. Są to choćby Twierdza Boyen, Wilczy Szaniec oraz Bunkry Mamerki.

Nuda nie dopadnie Cię również zimą, kiedy bujne lasy pokryje śnieżny puch. Jeśli lubisz sporty zimowe, możesz nawet pojeździć na nartach. Gdzie? W Mrągowie na Górze Czterech Wiatrów działają dwa wyciągi orczykowe, snowpark oraz trasy zjazdowe o różnym stopniu trudności.

Dogodna lokalizacja i dostęp do dużych miast

Mazury kojarzą się z sielskim, wiejskim życiem. Nie oznacza to jednak, że nie znajdziesz tu ośrodków miejskich, oferujących wszelkie udogodnienia. Jeśli cenisz sobie wysoki komfort, dobrym rozwiązaniem będą choćby Mikołajki lub Mrągowo, które zapewniają dostęp do ważnych usług, takich jak np. sklepy, ośrodki kultury (np. oddział Muzeum Warmii i Mazur w Mrągowie oraz amfiteatr nad jeziorem Czos) oraz punkty medyczne.

Mieszkając na Mazurach, nie musisz także obawiać się trudności z dostępem do dużych miast. Przez region przebiega droga krajowa nr 7, dzięki której szybko dostaniesz się do Trójmiasta, Warszawy, a nawet Krakowa. W Szymanach funkcjonuje też Regionalny Port Lotniczy Olsztyn-Mazury, obsługujący loty krajowe oraz międzynarodowe.

Niskie koszty życia i perspektywy biznesowe

Co jeszcze przyciąga na Mazury nowych mieszkańców? Nie bez znaczenia są stosunkowo niskie koszty życia. Ceny produkty i usług są mniejsze niż np. w stolicy Polski, możesz więc liczyć na wyższy standard życia przy takich samych zarobkach. To korzystne rozwiązanie m.in. w przypadku pracy zdalnej, kiedy nie musisz codziennie dojeżdżać do biura. Przeprowadzka do Krainy Wielkich Jezior wiąże się także z okazją do zaopatrywania się w produkty spożywcze u lokalnych rolników: zdrowo, ekologicznie i tanio!

Mazury to dynamicznie rozwijający się region, który daje wiele szans na rozwój dla przedsiębiorców. Rynek nie jest tu w pełni nasycony, dlatego nie musisz obawiać się o zbyt dużą konkurencję. Zrealizujesz tu wiele autorskich pomysłów, ciesząc się jednocześnie czystym powietrzem i malowniczym krajobrazami.

Mazury: wymarzone miejsce do życia

Jeśli chcesz mieszkać w wyjątkowym miejscu, które jest piękne, a przy tym umożliwia spędzanie czasu w rozmaity sposób, Mazury będą idealne. Gdzie dokładnie warto się przenieść? Świetnym wyborem będzie Mrągowo, czyli jedna z najpopularniejszych miejscowości regionu. Znajdziesz tu wiele miejsc do wypoczynku i rekreacji, a zabytkowe Stare Miasto zachwyci Cię swym urokiem. Przekonaj się o tym i sprawdź apartamenty w Mrągowie: nowa inwestycja Pratum to luksusowe osiedle z widokiem na jezioro, nawiązujące do mazurskiej natury. Ta decyzja może odmienić Twoje życie!

 

Artykuł sponsorowany

Możesz również polubić…

0 komentarzy

  1. ala says:

    mazury zawsze są czarujące

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *